Czy stopery douszne są bezpieczne?

Jednym ze sposobów radzenia sobie z hałasem jest zakładanie stoperów. Czy permanentne używanie takich stoperów może szkodzić naszemu zdrowiu?

„Można mieć uszy, a nie słuchać.”

Pacjenci pytają…

“Od dłuższego czasu mam trudności z zasypianiem. Sięgam wtedy po różne metody, które mogłyby mi pomóc. Kiedy kładę się do łóżka prawie zawsze zatykam uszy stoperami w obawie, że coś może zakłócić mi sen. Dzięki temu wszelkie hałasy z oddali są znacznie bardziej wytłumione. Słyszę dopiero budzik, który znajduje się blisko łóżka. Chyba już nie potrafię zasnąć, kiedy nie mam stoperów, nawet gdy w moim domu jest cicho. Czy zasypianie każdego dnia w stoperach dousznych może mieć zły wpływ na mój organizm?”

Odpowiadamy

Gdy stopery są odpowiednio dopasowane, to nie powinno się wydarzyć nic złego. Natomiast źle dobrane stopery mogą powodować odleżyny w przewodach słuchowych zewnętrznych, a także infekcje zapalne. Czasami zdarza się, że materiał, z którego są wykonane, nie jest obojętny alergicznie. Wtedy może wywołać powikłania. Jeśli ktoś używa stoperów w celu wyciszenia, ale nie są one całkowicie wygłuszające, to niczemu to nie przeszkadza. Inaczej ze słuchawkami. Słuchawki mogą mieć bardzo różne nastawienie głosowe, niekiedy nawet do 30 tys. Hz, a język polski emituje dźwięki do 2 tys Hz. Te dźwięki przy większej głośności mogą być bardzo niebezpieczne dla naszego ucha. Mogą prowadzić nawet do urazu akustycznego.

Jak dobrać odpowiednie dla stopery?

Osoba, która chce kupić stopery, powinna przyjść w towarzystwie kogoś. Osoba życzliwa będzie mogła powiedzieć, czy stopery wypadają z uszu, czy je kaleczą. Jeśli dana osoba jest na jakąś substancję uczulona, to powinna sobie zastrzec, że stopery może oddać po jakiejś próbie.

Czy w każdych warunkach mogę z nich korzystać?

Nie ma tutaj większych zastrzeżeń. Wszystkie osoby pracujące w niekorzystnych dla słuchu warunkach mogą, a nawet powinny, stosować stopery do uszu.

Zapraszamy!
Piotr Wójtowicz
(tel. 602 220 281)

Tomasz Wójtowicz
(tel. 792 747 775)

laryngolog w Warszawie
ul. Belgradzka 52