Jak prawidłowo dbać o nasze uszy?

Zastanawiasz się jak w kilku prostych krokach zadbać o słuch? Ten poradnik jest właśnie dla Ciebie!

„Nie ma głupich pytań. Są tylko głupie odpowiedzi!”

Dbamy o słuch!

Niestety, ostatnie badania mówią, że kłopoty ze słyszeniem mają już nawet nastolatki! Skąd się biorą problemy? Jak sobie z nimi radzić? Spokojnie, na szczęście można zapobiec problemom i cieszyć się światem pełnym muzyki i gwaru naszych wnucząt nawet do późnej starości. Przeczytaj jak tego dokonać!

1. Chroń uszy przed hałasem

Jeśli korzystasz np. z przenośnych odtwarzaczy muzycznych, to używaj ich nie dłużej niż przez godzinę dziennie. Kupując nowy sprzęt, np. odkurzacz, wybieraj te modele pracujące odpowiednio cicho (informacje na pewno znajdziesz na opakowaniu). Jeśli zbyt długo przebywasz w pobliżu głośno pracujących sprzętów (np. wentylatorów,), to koniecznie wkładaj do uszu stopery ochronne.

2. Postaw na prawidłową higienę

Żeby ucho nie odmawiało posłuszeństwa, musi być regularnie oczyszczone z woskowiny. Inaczej może ona zatykać przewody i uniemożliwiać tym samym prawidłowe słyszenie dźwięków. By się jej pozbyć, skorzystaj ze specjalnych, dostępnych w aptekach preparatów (takich jak np. A-cerumen, Otomer). Zapoznaj się z zaleceniami na ulotce. Zrezygnuj także z patyczków kosmetycznych. Bardzo łatwo można nimi uszkodzić błonę bębenkową!

3. Lecz infekcje

Uszkodzenie słuchu może być efektem choroby. Dlatego nie wolno lekceważyć stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Nawet, a zwłaszcza kataru. Częstym powikłaniem tych infekcji bywa zapalenie ucha, które niedoleczone może spowodować znaczne pogorszenie słuchu!

—–

Zapraszamy!
Piotr Wójtowicz / Tomasz Wójtowicz

laryngolog w Warszawie
ul. Belgradzka 52
500 468 258

 

Zapraszamy!
Piotr Wójtowicz
(tel. 602 220 281)

Tomasz Wójtowicz
(tel. 792 747 775)

laryngolog w Warszawie
ul. Belgradzka 52